Základní informace
Výuka jazyků patří k nepostradatelným součástem moderního vzdělání, a proto je na Gymnáziu Příbram jedním z pilířů studia. Žáci školy absolvují výuku minimálně dvou cizích jazyků, gymnázium ale nabízí celou řadu možností, jak studium jazyků doplnit či rozšířit, a to jak v rámci běžné výuky, tak jako mimoškolní aktivitu. Uchazeči hlásící se na čtyřletý obor si mohou vybrat ze dvou zaměření – všeobecné (pracoviště Legionářů) nebo živé jazyky (detašované pracoviště Balbínova).
Základním jazykem je angličtina. Tu žáci studují po celou dobu studia a navazují tak na výuku na ZŠ. Před nástupem do prvního ročníku si vybírají druhý cizí jazyk (francouzský, německý, ruský). Ze stejné nabídky si druhý cizí jazyk volí na nižším gymnáziu od tercie.
Jedná se o čtyřletý obor, který je vyučován v pracovišti Balbínova. Ve studijním plánu je posílena hodinová dotace cizích jazyků. Ve druhém ročníku mají žáci konverzaci v angličtině, od třetího ročníku jsou do rozvrhu povinně zařazovány předměty vyučované v cizím jazyce.
Výuku konverzace v cizím jazyce absolvují všichni studenti ve 3. ročníku. Konverzace je nabízena ve všech čtyřech cizích jazycích: angličtině, francouzštině, němčině a ruštině. V oboru živé jazyky je od 3. ročníku možné studovat jeden ze všeobecně vzdělávacích předmětů v cizím jazyce.
V rámci výběru volitelného předmětu si studenti mohou zvolit třetí cizí jazyk. Ten pak studují ve třetím a čtvrtém ročníku, nebo pouze jako roční kurz. Opět si vybírají z živých jazyků (francouzština, němčina, ruština), mohou ale volit také latinu.
Rodilý mluvčí je standardem v gymnaziálním vzdělání. Na gymnáziu v současné době působí rodilý mluvčí ve výuce anglického jazyka (pracoviště Legionářů) a francouzského jazyka (pracoviště Balbínova); především v hodinách konverzací v cizích jazycích.
Gymnázium Příbram je certifikovaným místem pro skládání mezinárodních jazykových zkoušek z angličtiny (FCE, CAE), francouzštiny (DELF) a němčiny (ÖSD). Certifikáty tak studenti mohou skládat ve známém prostředí a za výhodnějších finančních podmínek.
Škola je zapojena do řady mezinárodních projektů, v nichž studenti komunikují v cizích jazycích. Jde například o Erasmus+ nebo Evropské literární dobrodružství. Žáci se rovněž mohou zapojit do několika výměnných programů a účastnit se zahraničních zájezdů.
V rámci mimoškolní výuky se mohou studenti jazykově zdokonalovat v kroužcích. Škola nabízí různé formy kroužků v základních jazycích: buď jako konverzaci, doučování nebo přípravu k mezinárodním certifikátům či studiu na vysoké škole.